Laravel

Saving Money - Blog Posts

9 years ago
How Much do you have saved up?
The Majority of Millennials Have $1,000 or Less in Savings

Tags
9 years ago
Check Out Our Blog Money Tools For Life to See How You Can Make Small Changes To Make A Big Difference

Check out our blog Money Tools for Life to see how you can make small changes to make a big difference twice a week!


Tags
3 months ago

Money on My Mind

I just went shopping on my way home from being a Home Chef for a friend of mine becasue I wanted to make Stuffed shells for dinner after I made her manicotti. Of course I ended up buying a whole lot more, but honestly I can't just run into the store and grab one item.😅

Money On My Mind

So I grab a cart and start in the fruit like most people do. Almost out of garlic so I grabbed a big jar cause it goes for a long time. Grabbed some Snap Dragon Apples and Raspberry oranges. Now those all sound boujie but all the apples were $3.99 a bag and my oranges were cheaper than navel ones!😲

Money On My Mind

So then I head to the areas where I am supposed to be going aka the pasta. I grab Italian bread to make garlic bread and found pie and bagels discounted so scooped those up. I even found a decent size pork roast on discount for tomorrow's dinner! Then I hit the pasta aisle.😄

Money On My Mind

I found sauce for a crazy sale price and stood in the pasta aisle for like 15 minutes comparing sale prices. I tried to make it down the cookie aisle safely, but I ended up seeing store brand butter cookies so snatch.😆

Money On My Mind

Next came eggs but I was not worried cause i cased them earlier in the week I knew that I could get 24 for $8.25 which is a steal nowadays. Got a big bag of meatballs that will last a while too. Finally I hit the dairy and to my lovely shock I found butter on sale! Let me tell you even on the holidays I could not find butter on sale like this! I will be going back later this week to grab more cause butter is so expensive right now!😖

Money On My Mind

Finally grabbed all the cheeses I needed for the shells and found cream cheese on a fantastic sale. Grabbed my daughter's Greek yogurt and then on my way to the register I remembered a vid I watched about olive oil being scarce in the coming months so I decided to check that out and after another 15 min of price comparing I chose one and that was the most expensive thing I bought at $14.99 but it will last me months.🧐

Money On My Mind

When all is said and done I spent $141.35 and it filled four bags, which is not many, but everything I bought except for the cookies was all healthy and unprocessed or will last months. I think I did damn good! Then I spent $2.89 on a bottle of blackberry Dr. Pepper and made mac and cheese cause it was too late to cook the shells cause I took two hours to shop.😂

Money On My Mind

No for serious, right now as i am writing this I am roasting the veggies in my fridge so they don't go bad and I can freeze them. I really am trying not to let anything go bad in my fridge anymore cause that was a bad habit we had and it wastes soooo much money. So yeah, I think I did really good and the two most expensive things i bought were the garlic and the olive oil. The pantry is full and we will be too for a few months!🥰

Money On My Mind

Mata ne Mina!🤗


Tags
Loading...
End of content
No more pages to load
Explore Tumblr Blog
Search Through Tumblr Tags